Novinky

Na studničním vrhcu to stále žije. S lidmi Zeměchval opravujeme a udržujeme prameny a stezky kolem nich. A kdo se nebojí přiložit ruku k dílu, může prožít nádherný prodloužený víkend. Nebo rovnou dva...
27.04. 2017
Jaká je historie kosení, co se používalo dřív? V čem spočívá umění, že dobrý kosák má nádhený pokos, neunaví se, práci si vychutná, zatímco většina smrtelníků se nadře?
11.07. 2016
Akce v sadech na Zastávce, bývalém vojenském areálu Muně či na Studničním vrchu opět oživují bohatství jesenické krajiny. Podívejte se co bylo a bude a rádi se s vámi na nějaké víkendovce či prázdninové akci zase uvidíme.
29.04. 2015
Hned tři tábory pod hlavičkou PsB - Prázdniny s Brontosaurem se konají v tomto týdnu.
31.07. 2012
Spřátelené občanské sdružení Maria Quelle - Mikulovice dokončilo náročnou rekonstrukci pramene, který se nalézá nedaleko mikulovického obchvatu.
31.07. 2012
Dnes dorazili na Jesenicko účastníci prvního letošního PsB s názvem Stillstand - Zastávka na znamení. Čeká je práce v zaniklé osadě Zastávka, výuka tradičních řemesel, hry a putování po krásné krajině a charismatických místech našeho regionu.
16.07. 2012
Vyšlo první letošní číslo našeho zpravodaje. Předplatitelé a patroni jej již dostali do schránek, další zájemci si jej mohou pořídit v naší kanceláři nebo v IC Jesenicka na Masarykově náměstí v Jeseníku. Z obsahu:
04.07. 2012
Od minulého týdne stojí u soutoku Bělé a Staříče opět v plné kráse mramorový Beeckmanův kříž z roku 1845. Správcem památky se stal pan Jaromír Knotek, který stál také u zrodu myšlenky na její obnovu.
29.06. 2012
V zaniklé osadě Stillstand probíhá letos na jaře čilý pracovní ruch. V prvním květnovém týdnu se zde konala část pracovní a zeměměřičské praxe 1. a 2. ročníku SOŠ waldorfské z Ostravy. Středoškoláci pomáhali při stavbě „hobitího“ domku se zelenou střechou a také vyklízeli a čistili jeden ze „zborů“ (ruinu starého stavení naproti maringotek).
17.05. 2012
V těchto květnových dnech vrcholí opravy Beeckmanova kříže o jehož opravu se zasadil jeden z Patonů Hnutí Brontosaurus Jeseníky, Jaromír Knotek. Kříž trpěl již několik let četnými narušeními - má ulomená obě ramena, francouzský nápis kdosi zničil nebo zcizil a okolí hyzdí množství náletových křovin. V současné době nachází v rukou restauratora Tomáše Skalíka v Opavě. Kromě opravy samotného kříže budou nyní v květnových sobotách probíhat také malá pracovní dopoledne pro veřejnost, kdy se budou moci lidé z Jeseníku, ale i jeho okolí, zapojit do úpravy okolí místa, kam bude kříž následně znovu umístěn.
02.05. 2012